Blog

Blog eksperta księgowości

Klienci pytają o kwestie księgowe i kadrowo-płacowe – cz. 2. II próg podatkowy

Odpowiada: Renata Guza

Pytanie naszego klienta: 

Kolega, który będzie naszym pracownikiem (pisałam wcześniej o prawdopodobnym zatrudnieniu kolejnej osoby), pyta o sposób naliczania wyższego podatku (II próg podatkowy). 

Pracownicy, którzy zmieniają pracę w trakcie roku bądź równocześnie uzyskują wynagrodzenia z różny firm, są inaczej traktowaniu pod względem ZUS i podatku. Są zobowiązani informować pracodawców o wcześniejszych lub równoczesnych przychodach będący podstawą składek emerytalno-rentowych. Po przekroczeniu określonego limitu (118 770 PLN w 2015 roku) nie są obliczane i odprowadzane do ZUS składki emerytalna i rentowa. Jeśli takiej informacji pracownicy nie przekażą lub przekazana informacja okaże się błędna, to będą konieczne korekty list płac, korekty deklaracji rozliczeniowych ZUS (RCA i DRA) oraz zwrot nadpłaconych składek emerytalno-rentowych. Zapewniam, że jest to kłopotliwe, pracochłonne i zajmuje dużo czasu zarówno kadrowym jak i księgowym. Natomiast inaczej sprawa wygląda w przypadku podatku. Potocznie mówi się podatek, ale zakłady pracy potrącają zaliczkę na podatek wg zasad ustalonych w ustawie o PIT, a pracownik po zakończeniu roku dokonuje ostatecznego rozliczenia podatku.

Odpowiedź: 

Zaczynając pracę w nowej firmie, zaliczkę na podatek oblicza się uwzględniając tylko dochód osiągnięty w tej firmie. Jeśli pracownik pracował w danym roku w innych firmach lub uzyskuje przychody z innych tytułów i wie/przypuszcza że przekroczył próg, może złożyć wniosek o podwyższenie skali podatkowej i potrącanie zaliczki na podatek 32 % zamiast 18%. Firma tego nie kontroluje. Pracownik nie musi składać wniosku. Może dopłacić podatek po zakończeniu roku, na podstawie rozliczenia w PIT-37.

Odpowiedzi udzieliła: Renata Guza

o nas

funkcjonujemy na rynku od 1994 roku

Firma zarządzana jest przez osoby o najwyższych kwalifikacjach i bogatym doświadczeniu.

Jesteśmy firmą audytorską wpisaną na listę KRBR pod numerem 244.

marki grupy mac

funkcjonujemy na rynku od 1994 roku

Mac Payroll świadczy kompleksową obsługę kadrowo-płacową oraz nadzór i organizację działów kadrowo-płacowych klienta.

kontakt

skontaktuj się z nami

Blog

Odpowiedzi na pytania naszych klientów – cz. 6. Zwolnienie lekarskie a niższe wynagrodzenie

Pytanie nr 1 pracownika naszego klienta: Proszę o pomoc, bo Pani się na tym zna perfekcyjnie.

Otrzymałam pieniądze z ZUS za okres 25/06 do 25/07 kwota 2676,37 zł, gdzie moja pensja to 3690 zł. Dlaczego dostałam mniej o blisko 200 zł?? Proszę o pomoc…sama tego nie wyliczę, a też nie mam co prosić o wyjaśnienie w ZUS, bo z nimi jest ciężko...

Publikacje

Controlling kosztów i rachunkowość zarządcza

Zarządzanie organizacją w skomplikowanym otoczeniu biznesowym nie jest możliwe bez dostępu do odpowiedniej informacji. Stąd wzrost w ostatnich latach zainteresowania wykorzystaniem controllingu i rachunkowości zarządczej przez kadrę kierowniczą.

Kariera

poznaj nasze aktualne oferty pracy

Jeżeli chcesz dołączyć do naszego zespołu przeslij CV oraz list motywacyjny na adres:

rekrutacja@macauditor.pl

lub

Mac Auditor Sp. z o.o.

ul. Obrzeżna 5, VIII piętro

02-691 Warszawa

Materiały

Odwiedź nas

MAC accounting SP. Z O.O.

Budynek Park Projects

ul. Obrzeżna 5, VIII piętro

02-691 Warszawa

Biuro

tel: +48 22 649 27 65

e-mail: macauditor@macauditor.pl