Blog

Blog eksperta księgowości

Klienci pytają o kwestie księgowe i kadrowo-płacowe – cz. 2. II próg podatkowy

Odpowiada: Renata Guza

Pytanie naszego klienta: 

Kolega, który będzie naszym pracownikiem (pisałam wcześniej o prawdopodobnym zatrudnieniu kolejnej osoby), pyta o sposób naliczania wyższego podatku (II próg podatkowy). 

Pracownicy, którzy zmieniają pracę w trakcie roku bądź równocześnie uzyskują wynagrodzenia z różny firm, są inaczej traktowaniu pod względem ZUS i podatku. Są zobowiązani informować pracodawców o wcześniejszych lub równoczesnych przychodach będący podstawą składek emerytalno-rentowych. Po przekroczeniu określonego limitu (118 770 PLN w 2015 roku) nie są obliczane i odprowadzane do ZUS składki emerytalna i rentowa. Jeśli takiej informacji pracownicy nie przekażą lub przekazana informacja okaże się błędna, to będą konieczne korekty list płac, korekty deklaracji rozliczeniowych ZUS (RCA i DRA) oraz zwrot nadpłaconych składek emerytalno-rentowych. Zapewniam, że jest to kłopotliwe, pracochłonne i zajmuje dużo czasu zarówno kadrowym jak i księgowym. Natomiast inaczej sprawa wygląda w przypadku podatku. Potocznie mówi się podatek, ale zakłady pracy potrącają zaliczkę na podatek wg zasad ustalonych w ustawie o PIT, a pracownik po zakończeniu roku dokonuje ostatecznego rozliczenia podatku.

Odpowiedź: 

Zaczynając pracę w nowej firmie, zaliczkę na podatek oblicza się uwzględniając tylko dochód osiągnięty w tej firmie. Jeśli pracownik pracował w danym roku w innych firmach lub uzyskuje przychody z innych tytułów i wie/przypuszcza że przekroczył próg, może złożyć wniosek o podwyższenie skali podatkowej i potrącanie zaliczki na podatek 32 % zamiast 18%. Firma tego nie kontroluje. Pracownik nie musi składać wniosku. Może dopłacić podatek po zakończeniu roku, na podstawie rozliczenia w PIT-37.

Odpowiedzi udzieliła: Renata Guza

about us

We have been operating on the Polish market since 1994

The company is managed by a highly qualified and experienced professionals.

mac group brands

We have been operating on the Polish market since 1994

Mac Payroll provides comprehensive payroll and personnel services as well as supervision and setting up of payroll and personnel departments of the customer.

contact

contact us

Materials

Access

MAC accounting SP. Z O.O.

Park Projects Building

5 Obrzeżna St, VIII floor

02-691 Warsaw

Office

tel: +48 22 649 27 65

e-mail: macauditor@macauditor.pl