Blog

Blog eksperta księgowości

Kontrole krzyżowe – nowe uprawnienia organów skarbowych

Od 1 stycznia 2017 roku weszły w życie przepisy nowelizujące ustawę z dnia 29 sierpnia 1997 r. (Dz.U. z 2017 r., poz. 201) uprawniające urzędników kontroli skarbowych do weryfikacji wszystkich kontrahentów z tak zwanego „łańcucha dostaw”.

Oznacza to, iż czynnościom kontrolnym wobec przedsiębiorcy, może zostać poddany nie tylko jego bezpośredni dostawca, a nawet producent u którego ten dostawca się zaopatruje. Dany podmiot może zostać zobligowany do okazania dokumentów finansowych do kontroli, która będzie prowadzona u jego kontrahenta.

Rozszerzenie uprawnień organów kontroli skarbowej jest jednym z elementów systemu tzw. „uszczelnienia VAT”, które ma na celu wykrywanie wszelkich fikcyjnych transakcji narażających na straty Skarb Państwa.

Według Ministerstwa Finansów powyższe zmiany były konieczne, ze względu na wciąż trwający proceder składania deklaracji VAT z zawyżoną kwotą zwrotu podatku, na podstawie fałszywych dokumentów wystawianych przez nieuczciwych podatników oraz fikcyjne podmioty, które mogły zostać ukryte w łańcuchu dostaw.

Należy jednak podkreślić, iż nowelizacja nie uprawnia fiskusa do kontroli absolutnej kontrahentów przedsiębiorcy, a jedynie upoważnia do żądania przedstawienia dokumentów wiążących przedsiębiorców oraz stwierdzenia ich prawidłowości i rzetelności w okresie objętym kontrolą.

o nas

funkcjonujemy na rynku od 1994 roku

Firma zarządzana jest przez osoby o najwyższych kwalifikacjach i bogatym doświadczeniu.

Jesteśmy firmą audytorską wpisaną na listę KRBR pod numerem 244.

marki grupy mac

funkcjonujemy na rynku od 1994 roku

Mac Payroll świadczy kompleksową obsługę kadrowo-płacową oraz nadzór i organizację działów kadrowo-płacowych klienta.

kontakt

skontaktuj się z nami

Blog

Odpowiedzi na pytania naszych klientów – cz. 6. Zwolnienie lekarskie a niższe wynagrodzenie

Pytanie nr 1 pracownika naszego klienta: Proszę o pomoc, bo Pani się na tym zna perfekcyjnie.

Otrzymałam pieniądze z ZUS za okres 25/06 do 25/07 kwota 2676,37 zł, gdzie moja pensja to 3690 zł. Dlaczego dostałam mniej o blisko 200 zł?? Proszę o pomoc…sama tego nie wyliczę, a też nie mam co prosić o wyjaśnienie w ZUS, bo z nimi jest ciężko...

Publikacje

Controlling kosztów i rachunkowość zarządcza

Zarządzanie organizacją w skomplikowanym otoczeniu biznesowym nie jest możliwe bez dostępu do odpowiedniej informacji. Stąd wzrost w ostatnich latach zainteresowania wykorzystaniem controllingu i rachunkowości zarządczej przez kadrę kierowniczą.

Kariera

poznaj nasze aktualne oferty pracy

Jeżeli chcesz dołączyć do naszego zespołu przeslij CV oraz list motywacyjny na adres:

rekrutacja@macauditor.pl

lub

Mac Auditor Sp. z o.o.

ul. Obrzeżna 5, VIII piętro

02-691 Warszawa

Materiały

Odwiedź nas

MAC accounting SP. Z O.O.

Budynek Park Projects

ul. Obrzeżna 5, VIII piętro

02-691 Warszawa

Biuro

tel: +48 22 649 27 65

e-mail: macauditor@macauditor.pl