Blog

Blog eksperta księgowości

Klienci pytają o kwestie księgowe i kadrowo-płacowe – cz. 1. Praca mobilna i delegacja a dokumentowanie zwrotu kosztów

Odpowiada: Renata Guza

Pytanie naszego klienta: 

"Mamy pytanie jak formalnie rozwiązać kwestię pracy mobilnej naszego pracownika.

Często jeździ swoim samochodem do zakładu w Żyrardowie, ale także po Warszawie lub w jej okolicach, ogarniając różne sprawy.

Czasami są to wyjazdy nagłe lub w przedziale czasowym 4 rano lub 20. 

Wypisywanie delegacji do każdego takiego ruchu byłoby kłopotliwe -  w jaki sposób (jakim dokumentem) możemy to zastąpić?

Chodzi także o zabezpieczenie pracownika w sytuacji ew. nieszczęśliwego wypadku, że wypadek miał miejsce podczas wykonywania pracy."

Należy pamiętać o tym, aby przed zaksięgowaniem delegacji sprawdzić w umowie o pracę, jakie jest miejsce pracy pracownika. Bo może się okazać, że dana podróż nie jest podróżą służbową. A jeśli nie jest podróżą służbową, to nie będzie korzystać ze zwolnienia z podatku. Jest to często nieuświadomiony problem i dotyczy zarówno przedsiębiorców jak i działów księgowych oraz działów kadrowo-płacowych. Dlatego ważne jest całościowe, kompleksowe podejście do tematu. 

Odpowiedź

Można to rozwiązać na różne sposoby, ale należałoby podejść do tematu zarówno pod względem księgowym jak i kadrowo-płacowym. Bo w przypadku delegacji, jeśli pracownik korzysta z samochodu prywatnego, to od zwrotu kosztów podróży (kilometrówki), nie płaci się podatku. Obecnie na umowie o pracę, jako miejsce pracy jest wskazany adres: Warszawa, ul. Marszałkowska.

Jeśli rozszerzylibyśmy pracownikowi miejsce pracy, jako np. teren województwa mazowieckiego lub obejmujący tylko kilka gmin, to kilometrówka w ramach tego obszaru będzie opodatkowana, jako jazdy lokalne, podobnie jest z ryczałtem samochodowym. 

Pracownikowi nie będzie się także należeć zwrot innych kosztów za czas podróży (diety, wyżywienie na podstawie faktur, noclegi). Wszystkie dodatkowe świadczenia, które pracownik by otrzymał nie będą zwrotem kosztów w związku z delegacją i nie będą korzystać ze zwolnienia ZUS i podatku.

Gdyby pracownik miał wypadek komunikacyjny, to jako pracownik mobilny, wykonujący swoje obowiązki, polegające na przemieszczaniu się (tak jak przedstawiciel handlowy czy kierowca), to wypadek będzie potraktowany jako wypadek przy pracy. 

Odpowiedzi udzieliła: Renata Guza

o nas

funkcjonujemy na rynku od 1994 roku

Firma zarządzana jest przez osoby o najwyższych kwalifikacjach i bogatym doświadczeniu.

Jesteśmy firmą audytorską wpisaną na listę KRBR pod numerem 244.

marki grupy mac

funkcjonujemy na rynku od 1994 roku

Mac Payroll świadczy kompleksową obsługę kadrowo-płacową oraz nadzór i organizację działów kadrowo-płacowych klienta.

kontakt

skontaktuj się z nami

Blog

Odpowiedzi na pytania naszych klientów – cz. 6. Zwolnienie lekarskie a niższe wynagrodzenie

Pytanie nr 1 pracownika naszego klienta: Proszę o pomoc, bo Pani się na tym zna perfekcyjnie.

Otrzymałam pieniądze z ZUS za okres 25/06 do 25/07 kwota 2676,37 zł, gdzie moja pensja to 3690 zł. Dlaczego dostałam mniej o blisko 200 zł?? Proszę o pomoc…sama tego nie wyliczę, a też nie mam co prosić o wyjaśnienie w ZUS, bo z nimi jest ciężko...

Publikacje

Controlling kosztów i rachunkowość zarządcza

Zarządzanie organizacją w skomplikowanym otoczeniu biznesowym nie jest możliwe bez dostępu do odpowiedniej informacji. Stąd wzrost w ostatnich latach zainteresowania wykorzystaniem controllingu i rachunkowości zarządczej przez kadrę kierowniczą.

Kariera

poznaj nasze aktualne oferty pracy

Jeżeli chcesz dołączyć do naszego zespołu przeslij CV oraz list motywacyjny na adres:

rekrutacja@macauditor.pl

lub

Mac Auditor Sp. z o.o.

ul. Obrzeżna 5, VIII piętro

02-691 Warszawa

Materiały

Odwiedź nas

MAC accounting SP. Z O.O.

Budynek Park Projects

ul. Obrzeżna 5, VIII piętro

02-691 Warszawa

Biuro

tel: +48 22 649 27 65

e-mail: macauditor@macauditor.pl