Blog

Blog eksperta księgowości

Zmiany w przepisach podatkowych - PIT

Rok 2017 to rok zmian, realizowania postanowień noworocznych i zmian w systemie podatkowym. Oprócz obniżenia wartości podatku CIT, w nowelizacje dotyczyły tak istotnych zmian, jak kwota wolna od podatku. Wraz z nadejściem marca 2017 rokun powstanie nowa instytucja - Krajowa Administracja Skarbowa (KAS), do łask powróciły sankcje VAT i pojawiły się zmiany dotyczące terminu zwrotu VAT oraz koncepcja odwróconego podatku VAT. Dowiedz się, co jeszcze zmieni się w systemie podatkowym.

Co to jest PIT?

PIT to podatek od osób fizycznych, który zapłacić musi każda osoba osiągająca dochód za pomocą umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej lub uzyskując dochody z działalności gospodarczej. Podatek ten odprowadza się w miejscu zamieszkania. Formularze PIT są dostępne w Urzędach Skarbowych. Jest wiele rodzajów „PIT-ów” w naszym kraju i nierzadko ich prawidłowe wypełnienie przysparza nam problemów. Pomocne w tym wypadku mogą okazać się programy komputerowe służące do rozliczania PIT-ów. Zanim jednak przystąpimy do jego rozliczania, warto dowiedzieć się jakie zmiany zaszły w systemie podatkowym i co zmieniło się, jeśli chodzi o PIT?

Co zmieniło się w systemie podatkowym?

W nowym roku pojawiły się zmiany w odniesieniu do kwoty wolnej od podatku, która zostanie zwiększona do 6 600 zł. Wzrost ten dotyczy wyłącznie osób, których miesięczny dochód nie przekracza 550 zł. W przypadku pozostałych osób, czyli tam gdzie roczny dochód mieści się w zakresie od 11 000 do 85 528 zł, kwota zmniejszająca podatek się nie zmieni. Nowelizacja Ustawy o PIT wskazuje również na konieczność wyliczenia kwoty zmniejszającej podatek według nowych zasad w przypadku osób, których roczny dochód zawiera się w przedziałach od 6 600 do 11 000 zł oraz od 85 528 do 127 000 zł. Kwota wolna od podatku nie dotyczy podatników o rocznym dochodzie przekraczającym 127 000 zł. Pracodawca będący płatnikiem ustala teraz zaliczki w przypadku dochodów nie przekraczających 85 528 zł, przy czym uwzględnić musi kwotę zmniejszającą podatek o 46,33 zł miesięcznie. W przypadku wyższego dochodu zaliczki odlicza się bez uwzględnienia kwoty zmniejszającej podatek. Podatnicy o rocznych dochodach większych od 85 528 zł może złożyć do pracodawcy wniosek, dzięki któremu jego zaliczki będą pomniejszane w każdym miesiącu o kwotę 46,33 zł.

Krajowa Administracja Skarbowa

Wraz z początkiem marca 2017 roku powołano do życia nową instytucję - Krajową Administrację Skarbową (KAS). Dotychczasowe kontrole UKS zostały zastąpione kontrolami celno-skarbowymi w wyniku połączenia obu urzędów. Kontrole KAS będą wszczynane zaraz po doręczeniu wyzwania.

Ile wynosi minimalne wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę?

Od roku 2017 zaczęły obowiązywać nowe stawki dotyczące minimalnego wynagrodzenia. Od teraz w ramach umowy o pracę minimalne wynagrodzenie osiąga wysokość 2 000 zł brutto. W przypadku umów cywilno-prawnych minimalna stawka godzinowa to 13 zł brutto.

Informacje na temat zmian w systemie podatkowym w roku 2017 znajdują się pod adresem: http://www.macaccounting.pl/zmiany-w-przepisach-podatkowych.

 

o nas

funkcjonujemy na rynku od 1994 roku

Firma zarządzana jest przez osoby o najwyższych kwalifikacjach i bogatym doświadczeniu.

Jesteśmy firmą audytorską wpisaną na listę KRBR pod numerem 244.

marki grupy mac

funkcjonujemy na rynku od 1994 roku

Mac Payroll świadczy kompleksową obsługę kadrowo-płacową oraz nadzór i organizację działów kadrowo-płacowych klienta.

kontakt

skontaktuj się z nami

Blog

Odpowiedzi na pytania naszych klientów – cz. 6. Zwolnienie lekarskie a niższe wynagrodzenie

Pytanie nr 1 pracownika naszego klienta: Proszę o pomoc, bo Pani się na tym zna perfekcyjnie.

Otrzymałam pieniądze z ZUS za okres 25/06 do 25/07 kwota 2676,37 zł, gdzie moja pensja to 3690 zł. Dlaczego dostałam mniej o blisko 200 zł?? Proszę o pomoc…sama tego nie wyliczę, a też nie mam co prosić o wyjaśnienie w ZUS, bo z nimi jest ciężko...

Publikacje

Controlling kosztów i rachunkowość zarządcza

Zarządzanie organizacją w skomplikowanym otoczeniu biznesowym nie jest możliwe bez dostępu do odpowiedniej informacji. Stąd wzrost w ostatnich latach zainteresowania wykorzystaniem controllingu i rachunkowości zarządczej przez kadrę kierowniczą.

Kariera

poznaj nasze aktualne oferty pracy

Jeżeli chcesz dołączyć do naszego zespołu przeslij CV oraz list motywacyjny na adres:

rekrutacja@macauditor.pl

lub

Mac Auditor Sp. z o.o.

ul. Obrzeżna 5, VIII piętro

02-691 Warszawa

Materiały

Odwiedź nas

MAC accounting SP. Z O.O.

Budynek Park Projects

ul. Obrzeżna 5, VIII piętro

02-691 Warszawa

Biuro

tel: +48 22 649 27 65

e-mail: macauditor@macauditor.pl